5 korzyści z regularnego wyciszania się

Wszędzie jest głośno: reklamy i muzyka, programy telewizyjne, reklamy, gry na telefonach, reklamy (nie da się oglądać memów bez przerw), hałas, ludzie, samochody... Można wyleczyć się z hałasu, ale czasem bywa to gorzkie. Mówimy wtedy o ciszy.

5 korzyści z regularnego milczenia

Wprowadź ciszę

W najbliższym czasie czeka mnie dzień bez muzyki. Nie rozumiem tego tylko jako ciszę, ale także jako dzień bez muzyki, telewizji, gier czy filmów. Od początku było to dla mnie wyzwanie.

Słucham podcastów, gdy pracuję nad zadaniem, które nie wymaga ode mnie skupienia. Kiedy nie słucham podcastów, zaczynam się nudzić. Jestem też bardziej wrażliwy na hałasy z zewnątrz, gdy nie ma muzyki w tle. Chcę sprawdzić Facebooka podczas przerwy, ale nie chcę zakłócać ciszy. Jest to męczące, ale znam też korzyści: Zostawiam za sobą odgłosy, które są zbędne i wchodzę w inną przestrzeń. Znam uroki tego miejsca!

#01 Cisza jest kluczem do cyfrowego detoksu

Według niektórych regularne głodówki mogą sprzyjać długowieczności i oczyszczać organizm. W jednym z odcinków "Limitless" Chris Hemsworth, pod okiem i nadzorem dietetyka, przechodzi na czterodniowy post. Pije tylko wodę i angażuje się w liczne aktywności fizyczne. Jest rozproszony, zmęczony i osłabiony głodówką. Ma jednak wiele korzyści dla zdrowia. Organizm zmuszony jest do uregulowania swoich zapasów i uwolnienia toksyn. Cisza jest podobna.

Cisza jest bolesna, ale konieczna, by oczyścić umysł z całego hałasu, który nas otacza. Co jest dla ciebie ważniejsze? Co jest ważniejsze? Czy ja, moje myśli, potrzeby i emocje?

#02 Cisza to świetny sposób na relaks

Nie tylko introwertycy potrzebują ciszy, aby się zrelaksować. Nawet najbardziej wychodzący ekstrawertycy potrzebują od czasu do czasu ciszy, aby naładować swoje wewnętrzne baterie. Relaksem może być wszystko: proste ćwiczenia oddechowe lub spokojny spacer, trzymając filiżankę kawy, wpatrując się w gwiazdy lub chmury. Możemy zwiększyć nasze szanse na dobry sen, jeśli włączymy do niego wyciszenie, od słów, dźwięków i bodźców.

#03 Cisza pozwala wsłuchać się we własne myśli

Cisza to świetny sposób na pracę nad sobą po detoksie i relaksie. Jeśli wyciszę bodźce zewnętrzne to moja uwaga będzie skupiona na bodźcach wewnętrznych. Pierwszym z nich będą emocje.

Emocje to reakcja organizmu na wydarzenia i myśli, które im towarzyszą. Emocje są zarówno fizyczne jak i psychiczne. Kiedy ktoś pyta, jak się czuję, trudno mi odpowiedzieć. Czasami jest to po prostu dobre lub złe. Kiedy słucham swojego ciała, mogę czuć: frustrację, smutek, zazdrość lub wypalenie. Mogę też czuć zadowolenie, spokój i ekscytację.

Cisza pozwala na ujawnienie się niektórych uczuć, podczas gdy inne są bardziej subtelne. Znajomość swoich uczuć może pomóc Ci podejmować lepsze decyzje i budować relacje. Bez nich nie można wykonać ruchu.

Cisza jest dobrym sposobem na ustalenie priorytetów

To, co ważne, może zagubić się w ciągłym szumie informacji. Tempo życia jest niewiarygodnie szybkie. Pędzimy do pracy i rodziny, do odpoczynku i do swoich obowiązków. Wydaje nam się, że wiemy, co robimy. Dopiero gdy zwolnimy i wyciszymy się, możemy zobaczyć, dokąd tak naprawdę zmierzamy i czy zmierzamy we właściwym kierunku. Możemy ustalić właściwe priorytety.

  • Może nam się wydawać, że spędzamy zbyt dużo czasu w pracy.
  • Uświadomimy sobie, że jesteśmy wyczerpani emocjonalnie.
  • W końcu zdamy sobie sprawę, że musimy przeprowadzić badania;
  • Twoje dzieci nie widzą cię wystarczająco;
  • Nie podoba ci się to w ogóle.

#05 Cisza może pomóc ci stawić czoła prawdziwym problemom

Możemy zacząć wprowadzać zmiany, gdy wyciszyliśmy zewnętrzne informacje, zrelaksowaliśmy się, wsłuchaliśmy się w swoje emocje i siebie, zresetowaliśmy priorytety.

Cisza pozwala nam na refleksję i zmierzenie się z problemami, których potrzebujemy. Media nie będą nas bombardować sprawami innych ludzi, ani naszym własnym zmęczeniem, ale raczej tym, co w naszym życiu jest ważne lub zaniedbane.

Autor

Redakcja "Życie Faceta".

- zyciefaceta.pl