Leki a suplementy diety

Na przestrzeni lat suplementy diety wywołują wiele emocji. Jedni entuzjastycznie podchodzą do ich stosowania, a inni są zagorzałymi przeciwnikami. Strach przed przyjmowaniem suplementów może wynikać z niewiedzy lub niezrozumienia tematu. W tym artykule naszym celem jest rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących zdrowotności suplementów diety oraz tego, czym różnią się one od leków.

Co należy rozumieć pod pojęciem "suplement diety"?

Zacznijmy od teorii.

"Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety". Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia definiuje suplementy diety jako środki spożywcze przeznaczone do uzupełnienia normalnej diety. Głównymi składnikami są składniki mineralne, witaminy i inne związki. Są one przeznaczone do spożywania w określonych ilościach w celu uzyskania efektu odżywczego. Należy pamiętać, że suplementy diety nie są kwalifikowane jako leki. Przed wprowadzeniem ich do sprzedaży nie wymagają specjalistycznych atestów. Muszą być jednak odpowiednio oznakowane z informacją o składnikach i ewentualnych skutkach ubocznych.

Produkt spożywczy oznaczony jako suplement diety nie może wysuwać żadnych roszczeń dotyczących jego zdolności do leczenia lub zapobiegania chorobom. Co to jest produkt dietetyczny i jak można go rozpoznać?

Ustawa ściśle reguluje termin "suplementy diety", ponieważ nie jest to definicja naukowa, lecz prawna. Suplement diety można zdefiniować jako każdy produkt, który jest przyjmowany doustnie i zawiera "składnik diety" w celu uzupełnienia diety. Suplement diety może zawierać witaminy, minerały, zioła lub inne rośliny. Zwykle jest dostępny w postaci kapsułek, tabletek, proszków, które rozpuszczają się w wodzie itp.

Witaminy są suplementami diety

Co do zasady, nie. Witaminy to mikroelementy, które już są w naszym organizmie (lub powinny być), natomiast suplementy diety mają za zadanie wyrównać ich niedobory. Oznacza to, że o ile dana osoba może funkcjonować bez dodatkowych suplementów, to w wielu przypadkach musi uzupełnić niedobory witamin i minerałów, aby cieszyć się pełnią zdrowia i energii.

Czy suplementy diety to leki?

Być może zastanawiasz się, czy suplementy diety są lekami teraz, gdy wiesz, że mogą poprawić funkcjonowanie organizmu. Jak wspomniano wcześniej, suplementy diety nie są lekami i nie mogą być stosowane jako takie. Te dwie substancje to nie to samo.

Różnica między lekiem a suplementem diety

Główna różnica między suplementami diety a lekami polega na tym, że suplementy diety są regulowane przez prawo dotyczące bezpieczeństwa żywności. Podlegają więc tym samym regulacjom, które dotyczą innych produktów spożywczych.

Aby produkt mógł być uznany za lek, musi mieć udowodniony wpływ terapeutyczny - musi zapobiegać wystąpieniu choroby lub ją hamować. Suplementy diety nie są lekami, ale wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

W najprostszym ujęciu lek różni się od suplementu diety tym, że lek ma za zadanie wyleczyć (zwalczyć) chorobę, natomiast suplementy diety jedynie dostarczają organizmowi potrzebnych składników odżywczych.

Czy warto stosować suplementy diety?

Warto zapytać, skoro suplementy diety nie są lekami, po co istnieją. Trzeba zaznaczyć, że suplementy z biegiem lat stają się coraz bardziej popularne. Stosują je sportowcy i dietetycy, a także trenerzy i osoby, które na co dzień dbają o swoje zdrowie. Jest to jasny sygnał, że warto stosować suplementację diety. Dlaczego warto?

Nasz sklep oferuje szeroki wybór suplementów diety, w tym suplementów sportowych. Mają one na celu dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich zalecanych dawek. Zdarzają się również sytuacje, w których zapotrzebowanie organizmu na dany mikroelement wzrasta. Możemy wymienić następujące osoby, które z różnych powodów sięgają po dodatkowe suplementy:

  • Diety niskowęglowodanowe
  • osoby na dietach eliminacyjnych (w tym weganie)
  • kobiety w ciąży
  • Osoby starsze
  • Zwiększona aktywność fizyczna wśród sportowców

Stosowanie suplementacji diety zalecane jest nie tylko dla wymienionych grup, ale również dla osób z chorobami związanymi ze stanem zapalnym i stresem oksydacyjnym (choroby układu krążenia), a także dla osób, które chcą zwiększyć swoją aktywność fizyczną lub zrzucić zbędne kilogramy.

Należy pamiętać, że skuteczność i bezpieczeństwo suplementów diety zależy od wielu czynników, w tym od czystości, jakości i bezpieczeństwa surowców. Należy kupować produkty tylko od renomowanych producentów i dostawców. W naszym sklepie znajdą Państwo szereg wysokiej jakości produktów suplementów diety o czystym i prostym składzie. Zachęcamy do przeglądania asortymentu.

Autor

Redakcja "Życie Faceta".

- zyciefaceta.pl