Kiedy i dlaczego dochodzi do hipnozy?

Hipnoza może być stosowana jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia dolegliwości fizycznych i psychicznych. Wymaga ona współpracy zarówno osoby korzystającej z terapii, jak i hipnotyzera. Podstawą sukcesu jest zaangażowanie, zaufanie i chęć osiągnięcia celu. Dowiedz się, jak działa hipnoza i dlaczego jest tak skuteczna!

Kiedy stosuje się hipnozę i dlaczego?

Hipnoza w zaburzeniach psychicznych

Hipnoza jest skuteczną metodą leczenia zaburzeń psychicznych i somatycznych. Jeśli źródłem problemu jest psychika, hipnoterapia może być dobrym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Osoby z zaburzeniami nerwowymi są bardziej podatne na sugestię. Dzięki temu są dobrymi kandydatami do hipnozy. Hipnoterapia może być również stosowana w leczeniu zaburzeń lękowych, takich jak lęk separacyjny, lęk uogólniony i nie dające się opanować fobie. Metoda ta jest również skuteczna w przypadku złożonych problemów egzystencjalnych, niskiej samooceny i stanów depresyjnych.

Terapia może mieć pozytywny wpływ na pacjentów z zaburzeniami odżywiania. W tych przypadkach kluczem jest otwartość i chęć doświadczania. Podświadomość może być reedukowana poprzez podążanie za sugestiami hipnotyzera. Możliwa jest zmiana starych wzorców zachowań poprzez usunięcie skutków stresu i czynników zewnętrznych.

Główne zastosowania hipnoterapii

  • wmedycynie- w celu zwalczania bólu i szybszego powrotu do zdrowia, w leczeniu astmy, alergii, w walce z chorobami przewlekłymi, po chemioterapii
  • stopatologia- aby pomóc w znieczuleniu i zwalczyć lęk przed operacją
  • w psychiatrii: zwalczanie depresji, zaburzeń zachowania i nerwicy. Zmiana reakcji na stres. Fobie. Zaburzenia nawyków. Zaburzenia snu. Poprawa poczucia własnej wartości.
  • Pomoc dzieciom - Walka z lękami, fobiami i zaburzeniami zachowania

Hipnoterapia w leczeniu uzależnień

Kolejnymi gośćmi w gabinecie hipnoterapeuty są osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków czy hazardu. Uzależnienie od substancji zmieniających świadomość lub wpływających na mózg może być trudnym problemem do rozwiązania. W takim przypadku specjaliści zwracają się do różnych rodzajów terapii. Połączenie ich z procesem hipnozy może zaowocować trwałymi zmianami w zachowaniu i z czasem wyjściem z uzależnienia.

Członkowie rodziny osoby uzależnionej muszą być zaangażowani i wspierający, muszą też wierzyć w powodzenie leczenia. W tym przypadku celem jest dokonanie lepszych i nowych wyborów w życiu. Z pomocą hipnoterapii wychodzenie z uzależnienia jest procesem, który powinien obejmować powrót do normalnych zajęć oraz odbudowę relacji z rodziną i społeczeństwem. Podczas terapii mogą ujawnić się złożone sytuacje, takie jak nierozwiązane traumy czy wspomnienia. Jest to okazja, aby dotrzeć do źródła problemu. Wówczas możliwa jest zmiana postrzegania zdarzenia, które wpływa na wynik leczenia.

Hipnoza jest terapią uzupełniającą

Hipnoza jest dziś popularną terapią, stosowaną przede wszystkim jako leczenie uzupełniające do terapii psychologicznych lub farmakologicznych. W takim połączeniu hipnoza daje doskonałe rezultaty i pomaga szybciej uporać się z wieloma problemami.

Osoba poddana hipnozie jest bardziej otwarta na inne formy terapii, gdy koncentruje się na konkretnym celu, głęboko się relaksuje i realizuje określony zamiar. Ta sama terapia może być stosowana w leczeniu przewlekłego bólu. Przekierowanie uwagi pacjenta na problem i zasugerowanie alternatywnej reakcji jego ciała i umysłu może często przynieść pożądane rezultaty.

Czasami efekty hipnozy mogą być zaskakujące. Osoby, które od jakiegoś czasu szukają rozwiązania swoich problemów, często zwracają się do tej alternatywy. Wyniki hipnoterapii mogą być różne w zależności od sytuacji. Warto spróbować tego wsparcia, gdy chce się wprowadzić zmiany w swoim życiu.

Czy hipnoterapia jest dla każdego?

Hipnoterapia może nie być najlepszym leczeniem dla każdego, ale nadal jest to bardzo skuteczna terapia. Jest całkowicie bezpieczna i nie ma żadnych negatywnych skutków ubocznych ani, jak twierdzi wiele mitów, ryzyka, że nie obudzisz się po sesji hipnoterapii. Osoby z konkretnym problemem mogą skorzystać z hipnoterapii, niezależnie od tego, czy jest ona stosowana jako leczenie podstawowe, czy uzupełniające. Hipnozą można leczyć wszelkie fobie, lęki czy uzależnienia od alkoholu, narkotyków, leków, seksu itp. Jeśli pacjent nie jest oporny, pierwsze zauważalne efekty będą widoczne już po 3-5 sesjach.

Autor

Redakcja "Życie Faceta".

- zyciefaceta.pl