Co oznacza dla Ciebie bycie ulepszoną wersją siebie?

Często mówimy, że chcemy stać się lepszą wersją siebie. Rzadko zastanawiamy się nad znaczeniem chęci bycia ulepszoną wersją siebie. Rzadko też motywują nas nasze własne przekonania. Na większość naszych zachowań wpływają oczekiwania innych, wyrażane mniej lub bardziej dosadnie. Chcemy być "bardziej" albo "inni", na przykład bardziej zabawni, elokwentni czy asertywni. Lista cech, nad którymi możemy pracować, jest nieskończona. Co jakiś czas przychodzi do głowy nowa wizja, jak być jutro lepszą wersją siebie. Proces ten powinien być przemyślany i automatyczny. Mnożymy pomysły i odejmujemy czas na ich realizację ....

"Naszym zadaniem nie jest przewyższanie innych, ale przewyższanie siebie". - Stewart B. Johnson<

Co dla Ciebie oznacza bycie ulepszoną wersją siebie?

Zadaj sobie pytanie

Ważne jest, aby wiedzieć, dlaczego czegoś chcesz, np. być milszym czy mniej zestresowanym. Dlaczego chcesz mieć lepszą, może bardziej kochającą, bardziej wiarygodną wersję siebie? Jakikolwiek jest Twój cel, to powinien być ten cel. Być może znane jest Ci uczucie ciągłego biegania za czymś. Na końcu drogi, musimy biec jest zaplanowana doskonałość, której pragniemy. Walczymy ze sobą, nie chcąc odpuścić niczego, bo jeśli odpuścimy, to przegramy. Wszystko po to, by osiągnąć cel, jakim jest stanie się lepszą wersją siebie.

Meta jest częściowo osiągnięta

Chcemy osiągnąć sukces poprzez realizację konkretnego celu, niezależnie od tego, jak mały lub duży by on nie był. Chcemy zdobyć najcenniejsze i najważniejsze trofeum. Zawsze będziemy odnosić w czymś sukcesy. Nie uda nam się osiągnąć sukcesu we wszystkim. Ważne jest, aby pozwolić sobie na bycie lepszą wersją. Ważne jest, aby pamiętać, że coś osiągnęliśmy. Zamiast skupiać się na tym, co nie wyszło, warto zauważyć, że świat wciąż jest pełen możliwości.

Kogo słuchasz?

Przekazy, które otrzymujemy, niekiedy latami, to przede wszystkim oczekiwania, że je "adoptujemy", by móc odtąd twierdzić, że jest nasze. W tak rozumianej adopcji liczy się przede wszystkim to, kto wychował i obdarzył miłością, a niekoniecznie to, kto dał początek dziecku. Na tym kończy się ta historia. Przyjmujemy przekazy, które mają długotrwałą "emisję", świadomie lub nieświadomie, gdy ich słuchamy. Nie zmienia to faktu, że te komunikaty są nadal "obce". Słuchanie siebie pomoże Ci stać się lepszą wersją lub TYM. Zapytaj siebie od czasu do czasu: Kogo słucham? Nie wiemy, czego potrzebujemy, gdy próbujemy uszczęśliwić innych. Próbujemy spełniać potrzeby innych, twierdząc, że są one nasze, skoro nie znamy swoich. Tracimy radość, brakuje nam szczęścia i nie wiemy, czym jest pokój. Zostaje nam poczucie wiary, wiary w to, że możemy się poprawić i stać się bardziej spełnieni.

Pustka wciąż obecna

Choć możemy czuć się lepiej we własnej skórze, to rzekomo ulepszona wersja nas samych nie satysfakcjonuje nas na dłuższą metę. Istnieje wiele pozytywnych emocji, takich jak słowa gratulacji, uznanie, radość, duma. W życiu jest równowaga, która potwierdza naszą definicję lepszej wersji. Z czasem uświadamiamy sobie, że stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami, ale też nowymi... problemami, problemami, których wcześniej nie znaliśmy. Planujemy powrót do tego utraconego poczucia euforii i satysfakcji, gdy pozostaje pustka. Ważne jest, aby zapewnić sobie bycie lepszą wersją lub siebie poprzez zapewnienie sobie długotrwałego szczęścia. Szczęście to połączenie pozytywnych emocji.

Wszystko na raz

Stawiamy sobie cele i wyzwania, ale wpadamy w dwie pułapki: mieć wszystko naraz i mieć to na raz! Współczesny świat zdominowany jest przez konsumpcjonizm. Szczęście często kojarzone jest z posiadaniem. Chcemy być lepsi i mieć więcej niż inni. Dużą rolę w tym wyścigu odgrywają media społecznościowe... Pokazujemy nasze życie bez problemów. Pokazujemy, że mamy pasje i jesteśmy ciekawymi ludźmi poprzez ilość rekordów Księgi Guinnessa. Nie przejmujemy się czasem... Zawsze odczuwamy brak czegoś, a może bardziej - kogoś. Wpływają na nas trudne emocje, od pretensji, przez smutek po niepokój. Musimy się zatrzymać i przejąć kontrolę nad naszym życiem. Co to jest.

Stery, które sterują ludzkim życiem

To one określają nasze zachowanie. Są fundamentem naszego prawdziwego wizerunku. Ujawniają naszą osobowość we wszystkich jej wymiarach. Nazywają się... potrzebami. Wszystkie z nich są jasno określone przez człowieka. Nie zawsze je rozpoznajemy. Nie zawsze zwracamy na nie uwagę. Działamy świadomie, gdy znamy swoje potrzeby i jesteśmy ich świadomi. Jeśli są one ukryte, być może stłumione lub zakopane gdzieś głęboko w naszym umyśle, wtedy działamy podświadomie. Potrzeba zawsze wymaga zmiany! Człowiek jest zawsze zmuszony do zmiany przez sytuację, w której się znajduje.

Przepis na to, jak stać się lepszą wersją siebie

Łatwo jest stać się lepszą wersją siebie. Z jednej strony nieoczywiste, a z drugiej - wymagające. Bądź... sobą! Pamiętaj, że jesteś OK, niezależnie od tego, co i kim jesteś. Zanurz się w akceptacji, wdzięczności i pozytywnym myśleniu. Nie przestawaj nad tym pracować. Spróbuj zrozumieć siebie tak, jak próbowałbyś zrozumieć innych. Odpuść sobie strach przed stawieniem czoła trudnym emocjom. Skup się na własnych uczuciach, a nie na uczuciach innych. Zadbaj o siebie, a zwłaszcza o swoje osobiste potrzeby. Dopiero gdy zaspokoisz te potrzeby, poczujesz harmonię i spokój, który bez przeszkód płynie z Twojego ciała. Poznaj swoją definicję szczęścia. Unikaj skrajności. To nie jest ważne. Stwórz swój własny świat, wolny od społecznych norm, wzorców i kanonów. Oprzyj go na tym, czego potrzebujesz. Niech będą one podstawą do stworzenia nowej, ulepszonej wersji Ciebie lub siebie!

Autor

Redakcja "Życie Faceta".

- zyciefaceta.pl