Etapy żałoby po rozstaniu

Strata jest częścią naszego życia. Koniec związku lub śmierć kogoś, kogo kochasz, to bolesne i dotkliwe doświadczenie. Dotychczasowe życie ulega całkowitej zmianie. Jakie są etapy żałoby i jak sobie z nimi radzimy?

Jak przetrwać rozstanie z partnerem?

Większość z nas doświadczyła rozstania. Nawet w naszych wczesnych latach mamy tendencję do myślenia, że każdy związek jest "na zawsze". Czas w końcu potwierdzi te plany i często zdarza się, że związek się kończy. Może to być zwykły koniec romansu, spowodowany niedopasowaniem charakterów. Związek może zostać zakończony przez śmierć. W obu przypadkach występuje podobny proces żałoby.

Proces żałoby po śmierci bliskiej osoby

Proces żałoby po stracie bliskiej osoby jest trudny. Proces żałoby jest procesem trudnym. Wiąże się ze smutkiem, żalem i cierpieniem. Im bliżej byliśmy zmarłego, tym bardziej nam go brakuje. Każdy człowiek inaczej przeżywa żałobę. Jej podstawową rolą jest pomoc w powrocie do normalnego życia bez osoby, którą straciliśmy. Jest to proces długi i trudny, ale bardzo ważny. Proces ten nie powinien być przyspieszany, ani w żaden sposób minimalizowany. Istnieją dwa główne rodzaje żałoby: normalna żałoba i złożona żałoba. Normalna żałoba przebiega według określonej sekwencji i prowadzi do akceptacji sytuacji, a także chęci powrotu do związku. Z żałobą złożoną mamy do czynienia, gdy trudne emocje nie mijają z czasem, a poszczególne etapy żałoby nie przebiegają łagodnie. Żałoba po rozstaniu może przeszkadzać w codziennym życiu i prowadzić do depresji.

Ważne jest, aby odwrócić uwagę i zaangażować się w działania, które przynoszą przyjemność, aby zmniejszyć depresję i smutek. Nie warto spieszyć się z przejściem przez proces żałoby. Długość żałoby zależy od każdego człowieka.

Etapy żałoby

Etapy żałoby po rozstaniu lub śmierci bliskiej osoby są podobne. Każda osoba będzie je przeżywać inaczej i w innej kolejności. Zwykle jest początkowy etap konsternacji, gdy następuje rozstanie, zwłaszcza jeśli się go nie spodziewaliśmy. Trudno jest poradzić sobie z szokiem i zaskoczeniem. Kolejna faza to zaprzeczenie i negacja. Jest to mechanizm obronny organizmu. Nie warto z nim walczyć, ale warto spróbować go zaakceptować i zrozumieć, że nie da się go odwrócić. Po etapie zaprzeczania następuje faza emocjonalna. W tym czasie pojawi się faza złości, skierowana zarówno do siebie, jak i do partnera. Jest to okres skrajnych wahań emocjonalnych, depresji i smutku. Po tym okresie przychodzi powolne dostosowanie lub adaptacja do nowej rzeczywistości. W tym momencie łatwiej jest poradzić sobie z rozstaniem, a osoba porzucona jest w stanie poradzić sobie z nową codziennością.

Autor

Redakcja "Życie Faceta".

- zyciefaceta.pl