Strażnik czyli męskość, a miłość własna dla mężczyzn

Kobiety są często określane bardziej, jeśli chodzi o miłość do siebie lub miłość do siebie. Niemniej jednak coraz więcej mężczyzn zaczyna zdawać sobie sprawę ze znaczenia samoopieki, ale nadal nie chcą się do tego przyznać lub otwarcie o tym rozmawiać. Zamiast prowadzić szczere rozmowy, mężczyźni poklepują się po głowie i udają, że wszystko jest w porządku.

Strażnik czy męskość, a miłość własna dla mężczyzn

Tradycyjne wzorce męskich ról

Żyjemy w społeczeństwie, w którym kobiety mają inną płeć, a mężczyźni inną. Jest to pożyteczne, ale powinniśmy mieć świadomość, że tradycyjny model męski opiera się na zachowaniach agresywnych... Większość mężczyzn nie wie, jak kochać siebie. Nie ma znaczenia czy wychował się na wsi czy w dużym mieście, czy ma średnie czy wyższe wykształcenie. Decyduje o tym wiele czynników, ale ważne są pierwsze chwile życia, jak w większości historii.

Relacje z najbliższymi nam osobami, z którymi łączą nas naturalne więzy krwi, kształtują charakter człowieka, także człowieka. Należy pamiętać, że nie jesteśmy odizolowani na wyspie czy na pustyni. Żyjemy w świecie relacji z innymi ludźmi i środowiskiem. Świat, zgodnie ze zwyczajem, narzuca nam pewne postawy, w tym wzorce określonych zachowań. Rezygnujemy z własnych potrzeb, gdy podporządkowujemy się innym.

Kompromisy zapewniają nam przetrwanie. Wpływają na nas i kształtują także osoby, które nie są naszymi bliskimi. W okresie nastoletnim często doświadczamy brutalności różnych grup rówieśniczych. Porządek społeczny jest bardzo surowy i może być trudny do zniesienia.

Wzorce społeczne

Możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że mimo wszystkich zmian obyczajowych, pewne wzorce męskości nadal obowiązują. Są one tak samo rozpowszechnione wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Sprowadzają się one do tego, co w schemacie rzeczy powinien robić społecznie akceptowalny i prawdziwy mężczyzna. Nic innego jak wymagania i cele.

Dominująca pozycja i idący za nią wysoki status społeczny. Nie chodzi tu o dobro osobiste. Mężczyzna, który jest pod wpływem społecznych wzorców, które nie zawsze są dla niego dobre, ale nadal pragnie intymności, rzadko przyznaje się do tego przed sobą. Aby wypełnić rolę lub zrealizować zadania stawiane przez społeczeństwo, mężczyzna może zaniedbać intymność w relacjach, które buduje na co dzień. Niestety, mężczyznom nie pozwala się na doświadczanie intymności. Mężczyźni często wybierają atrakcyjne wizualnie partnerki tylko po to, by później się rozczarować, bo wygląd to nie wszystko, co się liczy.

Schemat "Kopciuszka

Zdarza się, że mężczyzna spotyka swoją dziewczynę na balu, a ona znika. Kopciuszek to schemat, w którym mężczyźni mogą znaleźć dziewczynę, którą kochają, używając wzoru. Ten wzór może być w formie kawałka, który pasuje do niej i może być mierzony. W znanej bajce zaginiony pantofelek jest czymś podobnym. Mężczyzna szuka intymności, ale robi to w ciemności. Nie wie, czego szukać, bo nigdy tego nie miał. Wzorzec męskości to ogromna presja. Potrzeba wielu lat, aby nauczyć się go rozpoznawać i nie ulegać jego wpływowi. By nie paść ofiarą jego destrukcyjnych wpływów. Może się okazać, że nie wystarczy mieć kochający, akceptujący i wspierający dom. Nieuniknione jest, że wzorzec bycia mężczyzną w końcu dosięgnie każdego samca. Miłość płynąca z domu pomoże ci zwalczyć chęć osiągania, imponowania i dominowania.

Sukces, który buduje

Tradycyjny wzorzec społeczny ułatwia mężczyznom dążenie do sukcesu, pieniędzy i wysokiego statusu. Nawet jeśli jednostka osiągnie w jakiś sposób sukces, to nie będzie to sukces, który ją wyniesie. Jest wręcz odwrotnie. Mężczyzna chce być budującym sukcesem. Żyć zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa to oddalać się od siebie, od kogoś, z kim będę na całe życie.

Społecznie facet, który jest odpowiedzialny za siebie, nawet w sferze uczuć, wypada jako słaby. Dążenie do władzy jest jak narkotyk, uzależnia, ale i rozczarowuje. Jest sposobem na zagłuszenie wewnętrznej pustki. Konflikty, walka czy dzielenie narodu na swoich i outsiderów to mentalność plemienna, która nie prowadzi do budujących osiągnięć.

Brak kontaktu

Na pytanie o miłość do siebie współczesny mężczyzna, nawet ten wykształcony i mieszkający w dużym mieście, odpowie zwykle pytaniem. Kobiety są ekspertkami od samoświadomości. Facet nie ma kontaktu z samym sobą. Nie potrafi nazwać, a nawet mówić o swoich uczuciach i emocjach. Ma wąską definicję sukcesu, która opiera się wyłącznie na karierze zawodowej i osiągnięciach. Dziś mężczyźni wciąż stawiani są na polach bitew, gdzie wygrywa ten, kto mniej czuje ....

Dzieci lub lustrzane odbicie

Kiedy mężczyzna, który jest tatą, uświadamia sobie, że traktuje swoje dzieci tak samo, jak on sam był traktowany, gdy był dzieckiem, mężczyzna konfrontuje się z męskimi, społecznie uwarunkowanymi, a przede wszystkim szkodliwymi wzorcami. To jest dopiero początek. W każdym mężczyźnie jest metaforyczny strażnik, który strzeże i chroni ten wzorzec, a przy tym okrada mężczyznę z tego, co najważniejsze, czyli z poczucia wartości jako osoby i szacunku, jakim powinien darzyć innych, ale także, a może przede wszystkim, siebie.

Człowiek, który nie szanuje siebie, nie jest w stanie szanować innych jako jednostek czy grup. Potem następuje szok, bo ten wzór do naśladowania jest niezależny od ich woli i ma moc kontrolowania ich. To nie tylko traktowanie dzieci, ale i nas samych w sposób, w jaki nas wychowano. Ciągle jesteśmy pod ścianą z głębokimi, skrywanymi depresjami lub groźbą utraty partnera lub partnerki.

W jaki sposób możemy sobie pomóc?

Pamiętaj, że siła to nie to samo co przemoc! To coś, co daje nam możliwość życia według naszych wartości, co pomaga nam dbać o siebie i innych, którzy są bliscy z różnych powodów, nie tylko więzów krwi. Warto zająć się destrukcyjnym wzorcem. Najpierw powiedz stanowcze "nie", a potem przejdź do pozytywnego "tak". Tak dla mnie, tego co tworzę. Jaki jest cel mojego życia?

Dzielmy się bogactwem naszego wewnętrznego "ja". Miejmy odwagę mówić o sobie, nawet jeśli jest to ryzykowne. Jeśli zostaniemy potraktowani z pogardą lub wykluczeni, może to oznaczać jedynie, że relacja nie była prawdziwa. Dlatego pozwólmy jej odejść bez żalu.

Nie bądźmy rodzicami w związku. Te są dla naszych dzieci. Nie troszczmy się o siebie nawzajem. Nie traktujmy też siebie nawzajem z góry. Aby mieć prawdziwy związek, trzeba rozwiązywać konflikty, które wynikają z naszych różnic. Szanujmy to. Szanujmy siebie nawzajem. Zastąpmy krytykę i pouczanie negocjacjami.

Autor

Redakcja "Życie Faceta".

- zyciefaceta.pl