Obecna chwila jest jedynym momentem, który istnieje. Jest to jedyny moment, w którym możemy żyć bez zakładania, bez oczekiwania i bez strachu.

Jeśli jestem obecna w chwili obecnej - bez oczekiwań, bez założeń i bez strachu - wtedy odzyskuję całą swoją energię. To cytat Klaudii Pingot, bardzo świeży i nowy cytat, który pozwolę sobie tu dziś przedstawić.

Obecna chwila - bez założeń i oczekiwań

Nie jesteśmy w chwili obecnej zbyt często, jeśli mogę tak powiedzieć. Słyszeliśmy i rozumiemy, że tylko chwila obecna jest ważna, że przeszłość nie może dać nam żadnych nowych informacji, a przyszłość jest nieprzewidywalna. Teoria jest jak papier. Przyjmie wszystko ....

Co zrobić ze swoją przeszłością?

Wszystko, na co zwracamy uwagę, istnieje. Nie wystarczy tu chcieć lub nie chcieć. Wystarczy, że nie skupiamy się na tym zagadnieniu. Ludzkie doświadczenie jest pełne założeń, które mogą prowadzić do poczucia... braku. Kobiety chcą wyglądać pięknie, a mężczyźni chcą odnosić sukcesy.

Takie luźne przykłady. Wracałam samochodem z dalekiej podróży, gdy usłyszałam złote myśli społeczeństwa. Jedna z nich brzmiała: "Człowiek nie musi być w stanie zrobić wszystkiego". Człowiek powinien móc zapłacić komuś innemu za rzeczy, których sam nie potrafi zrobić. Pomyślałem sobie: "Wow!". Kiedyś od mężczyzny oczekiwano, że będzie miał mięśnie. Teraz ma mieć odpowiednią liczbę zer na swoim koncie bankowym. Nie jest wartościowy, jeśli nie ma odpowiedniej liczby zer na koncie bankowym. Oto co mówi.

Po kilku minutach kobieta obok niego mówi: "Miejsce żony jest w domu przy mężu". Ona nie ma innego zajęcia niż gotowanie dla niego, dbanie o niego i sprzątanie po nim. On jest zmęczony pracą, a ona musi to wszystko robić, bo on ją wspiera finansowo i zarabia. Musi dostać coś w zamian." Pomyślałam sobie: "Świetnie". Misją kobiety jest zapomnieć o sobie i podporządkować swoje życie innym ludziom. W przeciwnym razie przestaje być wartościową osobą. Nie zgadzam się ani z tą panią, ani z tym panem, a w zasadzie z tym, co oboje powiedzieli. To jest przykład tego, że zakładamy, że świat będzie dokładnie taki, jak go ustawiliśmy. ....

Akceptując swoją przeszłość, mogę ją zaakceptować. Ważne jest, aby nie zakładać, że sprawy mogły potoczyć się inaczej i dlaczego, o Boże, potoczyły się tak, jak się potoczyły. Często szukamy winy w innych, zapominając, że nasze życie jest całkowicie naszą odpowiedzialnością. To my je stworzyliśmy, jeśli nie jedyni. Zgodnie z zasadą, że przeszłość ma tendencję do powtarzania się, możemy jeszcze coś z nią zrobić: wyciągnąć cenne wnioski do wykorzystania w przyszłości. Po trzecie, odpuść sobie. Pozwolić jej odejść. Nie zapomnij o niej czy wypchnij ją ze świadomości, ale po prostu pozwól jej odejść. Ona nie wróci, a jeśli już, to byłem mądrzejszy i wiedziałem, co to jest. Nie powtórzyłbym tego.

Czekając na przyszłość

Wielu z nas jest doskonałymi scenarzystami. Większość naszych scenariuszy zakończyła się katastrofą. Czekamy, aż katastrofa się wydarzy. Jesteśmy też absolutnie pewni, że dostaniemy dokładnie to, o co sami "walczyliśmy". Nie wiemy nawet, kiedy to nastąpi. Czekamy na tragedie, katastrofy i koniec świata, ale te rzadko się zdarzają. Prawdopodobnie czeka nas przyszłość. Oddalibyśmy wszystko, co mamy, żeby tylko wiedzieć, co nas czeka i kiedy, a potem się nad tym męczyć.

Czasami żyjemy marzeniami, czekając na ich spełnienie. Zatracamy się w egzystencji, która wygląda inaczej, ale nią nie jest. Czujemy brak energii, negatywne emocje i wszystko inne, co nam nie służy. Czekamy, zamiast działać, bo chwila jest magiczna i możemy zrobić wszystko. Możemy wierzyć w przyszłość. Możemy mieć tylko nadzieję, że w przyszłości będzie najlepiej i że będą to najtrudniejsze, najbardziej bolesne, ale dojrzałe owoce. Chwila obecna jest tym, co decyduje o przyszłości.

Klaudia Pingot dzisiejszy cytat: "Jaka będzie Twoja przyszłość?" Można powiedzieć to samo, co w przeszłości... Nie da się odtworzyć map myśli (...), swojego potencjału, jeśli nie odtworzysz ich. Mapa jest pomocna w każdej podróży. Szczególnie jeśli podróżujesz w głąb siebie. Każdy z nas ma też w sobie ogromną ilość energii i potencjału, który warto odkryć lub przynajmniej spróbować.

Momentum bez strachu

Gdy tylko zaczynamy cieszyć się na coś, co sobie wyznaczyliśmy i zaczynamy to przewidywać, zaczynamy odczuwać... niepokój. Boimy się, że nam się nie uda. Przyszłość jest niepewna, a przeszłość może się powtórzyć. Wiemy, co się stało w przeszłości i boimy się, że to się powtórzy. W przyszłości nie wiemy jeszcze co się stanie i boimy się. Prawdziwa wolność to nie bać się, nie przewidywać i nie zakładać niczego. To bycie otwartym na energię w danej chwili. To nie tylko wolność, ale i magia, której możemy doświadczyć, gdy nie stawiamy żadnych barier oczekiwań, założeń i strachu.

Trzeci cytat Klaudii Pingot:

"Rzeczywistość nieustannie rezonuje z nami i ujawnia nam dokładnie to, co jest w nas. Ten potencjał pojawi się na zewnątrz dopiero wtedy, gdy będziemy go świadomi.

Autor: Michał zewczyk- związany z Text Exchange od 2016 roku. Copywriter, który pisze o psychologii, finansach, prawie i innych tematach, które go inspirują. Słucha podcastów o psychologii i kryminalistyce, w których pojawiają się prawdziwe zbrodnie lub niewyjaśnione zaginięcia. Na co dzień pisze.

Sprawdź: Jesteś tutaj - mindfulness. Odkryj magię bycia w chwili obecnej

Autor

Redakcja "Życie Faceta".

- zyciefaceta.pl