Co sprawia, że prawdziwa przyjaźń trwa?

Co robią, aby przyjaźń trwała? Z przyjaźnią jest tak samo jak z miłością. Często nazywamy przyjaciółmi osoby, które nimi nie są. To są nasze subiektywne odczucia. W miłości możemy mówić, że kogoś kochamy, gdy tak naprawdę jesteśmy nim tylko zauroczeni. We współczesnym świecie relacje przyjacielskie są trudne do utrzymania. Utrudniły to media społecznościowe i epidemia Covid-19. Wolimy wymieniać wiadomości tekstowe niż rozmowy twarzą w twarz. Wolimy widzieć się za pośrednictwem czatu wideo, niż patrzeć sobie prosto w oczy.

Co sprawia, że prawdziwa przyjaźń jest trwała?

Patrzymy tylko na ekran

Nowoczesna technologia zakłóca nasze spotkanie lub więź, która nas łączy. Kiedy spotykamy się osobiście, wolimy wpatrywać się w ekran iphona czy smartfona. Często przenosimy się do sfery wirtualnej, bo znamy ją tak dobrze, że zapominamy jak dobrze nam jest w świecie rzeczywistym ....

Rozmawiamy, jednocześnie przeglądając Facebooka, Instagram, Tik Tok... Kiedy do naszej "rozmowy" wkrada się cisza, wtedy się rozstajemy. Każdy z nas, na swój sposób. Wszyscy jesteśmy niewolnikami technologii. Nie możemy wyjść z domu bez naszych telefonów. Mamy w telefonach wszystko, czego potrzebujemy - internet, zegarek i portfel, aplikację do liczenia kroków, kalorii, muzykę, audiobooki, podcasty itp. Zagłuszamy całą ciszę wokół nas. To może nie jest takie złe, ale możemy nie słyszeć wzajemnie swojego głosu ....

To coś więcej niż tylko miły gest.

Wspaniale jest mieć wokół siebie ludzi, z którymi można wybrać się do klubu nocnego, na wydarzenie kulturalne, a nawet za miasto. Można też latem wybrać się na żagle, a zimą na narty. Nie każdy ma szczęście do takiego towarzystwa. Wielu z nas jednak go potrzebuje. Nazywamy ich przyjaciółmi, ale... No właśnie. Ilu z nich pomoże nam, gdy nagle zachorujemy? Ilu odwiedzi nas, przyniesie leki do apteki i zrobi w tym czasie gorącą herbatę? Przyjaciele to ludzie, którzy zawsze są z nami. Nie są tam tylko wtedy, gdy dobrze się bawimy. Przyjaciel jest zawsze obecny w naszym życiu. Nie jest to znajomość, której budowanie trwa latami, gdyż zawiera się ją dość szybko. Nie gwarantuje jednak przyjaznej relacji czy więzi.

Nie muszę opowiadać przyjacielowi całej historii swojego życia

Cudownie jest móc pokazać przed kimś naszą bezbronność bez konieczności zakładania maski. Cudownie jest mieć kogoś bliskiego, z kim możemy być bezbronni i nie zostać odrzuconym. Przyjaźń nie jest relacją, w której "obnażacie" się nawzajem przed drugą osobą. Przyjaciele nie muszą wiedzieć o nas wszystkiego. Prawdziwi przyjaciele będą szanować naszą przestrzeń osobistą, która jest tylko nasza i w którą on nie będzie wchodził. On też ma swoją. Czy to oznacza, że nie jesteśmy już przyjaciółmi, bo mamy tajemnice? Nie!!! Działamy zgodnie z naszą naturą.

Mój przyjaciel nie musi akceptować moich wad

Bezwarunkowa akceptacja drugiej osoby jest kluczowym elementem przyjaźni. Nie wystarczy, że nasz przyjaciel akceptuje wszystko, co robimy i toleruje każde zachowanie. Przyjaciele to osoby, które są dla nas życzliwe. Potrafią nas konstruktywnie skrytykować i ostrzec przed konsekwencjami różnych pomysłów, które chcemy zrealizować.

Przyjaciel nie rozwiązuje za mnie wszystkich problemów, nie chroni mnie przed konsekwencjami moich nierozważnych działań i nie załatwia wszystkich trudnych spraw, z którymi aktualnie się borykam. Przyjaciel nigdy nas nie zawiedzie. Potrafi rozmawiać o trudnych dla nas sprawach, nie oceniając nas i nie zadając ran psychicznych czy umysłowych. Ważne jest, aby nie zrzucać odpowiedzialności za nasze życie na innych ludzi, zwłaszcza na naszych przyjaciół. Czasami możemy oczekiwać zbyt wiele ....

Przyjaciel nie zawsze musi być dla mnie dostępny

Po pewnym czasie nasi przyjaciele znudzą się nami, jeśli będziemy do nich dzwonić codziennie o 2 w nocy. Czasami myślimy o przyjacielu jak o naszym słudze, który powinien być dostępny w każdej chwili. On ma swoje własne życie, a my często nie potrafimy zachować równowagi między tym, co dajemy naszym przyjaciołom, a tym, co oni od nas biorą. Przyjaźń nie jest formą zależności. Nie powinna!!! Prawdziwa przyjaźń nie powstaje, gdy jesteśmy zawieszeni na kimś innym, jak roślina o nazwie bluszcz.

Trwała przyjaźń? Niekoniecznie

Każda przyjaźń wymaga dojrzałości. Wbrew pozorom te relacje nie są przyjaźniami z dzieciństwa. Przyjaźnie, które zaczęły się na studiach, zwykle trwają dłużej, bo jesteśmy bardziej dojrzali. Im większa dojrzałość w relacji przyjacielskiej, tym większe prawdopodobieństwo jej przetrwania.

Przyjaźń, która trwa

To, co w przyjaźni liczy się najbardziej, to jakość relacji. Silna przyjaźń to podstawa jakości. Nie musimy składać życzeń naszemu przyjacielowi tylko w święta. Możemy to robić przez cały czas. Kiedy przyjaciel nie jest w stanie wspierać swojego przyjaciela, relacja może zostać rozbita.

Przyjaźń wyklucza małostkowość - czyli staranie się w jakikolwiek sposób zmienić lub wykształcić osobę, którą uważamy za swojego przyjaciela. Lepiej jest obdarować go warstwami i pokładami samoakceptacji. Oto przepis na trwałą przyjaźń: bycie obok, słuchanie i wspieranie, bez krytykowania i narzucania swojego światopoglądu. Znajdźmy czas, by mimo codziennych obowiązków pokazać naszemu przyjacielowi, jak bardzo jest dla nas cenny i ważny.

Dbaj o swoją przyjaźń

Często idealizujemy nasze przyjaźnie i związki. Nie wystarczy określić relacji, jaka będzie nas łączyć z drugą osobą. Założenie, że relacja pozostanie taka sama i będzie taka sama po tym wszystkim jest bardzo błędnym założeniem. Przyjaźnie nie tworzą się tylko z przyjemnych chwil, które wspólnie przeżywamy. Tak samo jest w każdym związku. Trudne chwile, które niewątpliwie będą się zdarzać, albo przetrwamy razem, albo nie za wszelką cenę. W trudnych chwilach obecność bliskiej osoby daje nam poczucie bezpieczeństwa. Silna więź z drugą osobą może dodać energii i siły. Nie oczekujmy wiele od przyjaźni, ale bądźmy przygotowani na wszystko.

Autor

Redakcja "Życie Faceta".

- zyciefaceta.pl