Jak budować relacje z innymi

Arystoteles, starożytny grecki filozof, już w starożytności uznał, że człowiek jest zwierzęciem społecznym. Rozwijamy się na wiele różnych sposobów dzięki otaczającym nas ludziom. Dotyczy to nie tylko emocji, ale także pracy, zdrowia i wielu innych aspektów naszego życia. Gdy ograniczamy kontakt z innymi, cierpi na tym nasze zdrowie psychiczne. O tragicznych skutkach izolacji przekonaliśmy się podczas epidemii COVID-19. Powinniśmy również wzmacniać nasze więzi z innymi ludźmi, zwłaszcza w dobie szybkiego rozwoju technologicznego. Możemy przetrwać trudy, jeśli mamy kogoś, na kim możemy się oprzeć.

Jak budować relacje z innymi

Strach przed intymnością

Wiele osób boi się budować relacje z innymi. Może to wynikać z tego, że w przeszłości zostali zranieni przez innych. Warto pamiętać, że nie wszyscy są okrutni i dbają tylko o własne interesy. Nie musimy otaczać się takimi ludźmi tylko dlatego, że napotkaliśmy ich w danym momencie naszego życia. Ważne jest, aby znaleźć osoby, które będą nas wspierać w trudnym okresie. Nie jest bezpodstawne stwierdzenie, że lepiej mieć niewielu przyjaciół niż dużą liczbę znajomych, z którymi nie łączy nas bliska więź.

Zaufanie jest podstawą każdego związku

Aby rozwinąć z kimś relację, musimy ją pielęgnować. Podobnie jak roślina, związek potrzebuje światła słonecznego, aby dojrzeć. Zaufanie jest kluczowym elementem w budowaniu związku. Jest ono niezbędne dla przyjaźni i miłości. Bez zaufania, także w biznesie, firma nie może zbudować trwałych relacji ze swoimi klientami. Kryzys zaufania może przerodzić się w kryzys wizerunkowy, który powoduje, że konsumenci unikają danej marki. W relacjach międzyludzkich, jeśli ktoś nas zawiedzie i zaczniemy tracić do niego zaufanie, cierpi na tym związek. Mogą pojawić się konflikty, a w skrajnych przypadkach brak zaufania może doprowadzić do rozpadu przyjaźni lub małżeństwa. Relację z kimś budujemy poprzez wkład w jego związek. Nie może to być "jednostronne", ale wymaga wysiłku od wszystkich zaangażowanych stron. Nie jest to akt, który zdarza się raz, ale połączenie wielu elementów, które z czasem pomagają wzmocnić związek.

Wsparcie w kryzysie

Dobre relacje mogą pomóc nam przetrwać trudne chwile w naszym życiu. Wiemy, że nigdy nie jesteśmy sami, nawet w obliczu kryzysu. Posiadanie wsparcia innych osób wzmacnia również naszą siłę psychiczną. Dzięki temu czujemy się spokojniejsi, bo wiemy, że poradzimy sobie nawet w sytuacji, która nie jest kryzysem. Czasami wystarczy jedna osoba, której możemy zaufać, a nasz nastrój się poprawi. Kiedy czujemy się przytłoczeni życiem, nie powinniśmy się alienować, tylko szukać pomocy u najbliższych i specjalistów od zdrowia psychicznego.

Sojusznicy w pracy

Potrzebujemy pozytywnych relacji nie tylko w domu, ale i w miejscu pracy. W pracy spędzamy większość naszego czasu. Jeśli zależy nam na naszym zdrowiu psychicznym, musimy zadbać o nasze relacje ze współpracownikami. Bez tego nie da się osiągnąć sukcesu. Nawet za spektakularnymi osiągnięciami wielkich sportowców czy biznesmenów stoi wiele osób, które wspierały ich po drodze. Triumf nie jest wynikiem działania pojedynczej osoby, ale grupy. Największe projekty, które zmieniły naszą rzeczywistość, powstawały w duchu współpracy.

Jak budować dobre relacje?

Zaufanie jest podstawą każdej relacji. Zaufanie wymaga czasu, aby zbudować, ale jeden błąd może go zniszczyć. Ważne jest, aby być szczerym, ponieważ smutek może zrujnować relacje. W budowaniu relacji ważne jest również aktywne słuchanie. Kiedy w pełni angażujemy drugą osobę w rozmowę. Kiedy utrzymujemy kontakt wzrokowy, zamiast wpatrywać się w ekran. Zadawanie pytań i okazywanie zainteresowania rozmową nie tylko sprawi, że będziemy dobrze wyglądać w oczach drugiej osoby, ale także pomoże nam zrozumieć, jak ona widzi świat. To poszerza nasze spojrzenie na świat, a życie to ewolucja. W naszych interakcjach z innymi ewoluujemy.

Autor

Redakcja "Życie Faceta".

- zyciefaceta.pl